Exotiska Djur iFokus

Exotiska Djur

Etikett: annonser
Läst 2294 ggr
Schniigel
0

Kan du ge Fenix det som jag inte kan?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Som många kanske vet så köpte jag en Kinesisk röd Ekorre för några månader sen. Jag har länge velat ha en Ekorre men jag köpte honom mest för att "rädda" honom då tillfället egentligen inte var det rätta för att skaffa ett till djur men hans förra ägare hade planer på att sälja honom till någon som inte visste ett dugg om Ekorrar (såg framför mig hur han stuvade in honom i en liten kaninbur) så jag sparade ihop pengar och köpte lilLa Fenix som jag döpte honom till.

Han är hur go som helst och älskar att vara fri ute i lägenheten. Han pratar mycket och gillar att busa med mig men han är dock lite rädd för nya personer men han är bara ca 4 månader så med lite mer socialisering så växer han nog i från det.

På grund av många olika omständigheter (som tex att mamma tror att hon är allergisk mot honom så ska jag försöka omplacera de flesta djuren förutom hundarna och katten. Båda hundarna har dessutom varit sjuka så dyra sjukhusräkningar ligger och spökar) och då jag vill att mina djur ska ha det så bra som möjligt så därför så ska jag se mig om ihopp om att det finns någon som kan ge Fenix allt det han förtjänar.

Han kommer självklart stanna hos mig tills jag hittat ett bra hem och om inget dyker upp så planerar jag att bygga en stor bur till honom. Jag har blivit väldigt fäst vid honom så egentligen vill jag inte göra mig av med honom men ja..                                                                  Han skulle nog gärna uppskatta en kompis också.

Hemmet är viktigare än priset men då jag som sagt var har väldigt ont om pengar för tillfället och vill att personen som köper honom verkligen ska veta vad dom "ger sig in på" så har jag tänkt mig en summa på 3000kr

Om du kan ge Fenix ett bra och långvarigt hem så tveka inte att höra av dig!

Schniigel
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Min lilla snutt <3 :/

beccabeccabecca
0
#2

hej jag är väldigt intresserad, skulle vilja ge han ett bra & kärleksfullt hem med mkt lek & bus. älskar djur & har tagit hand om ex antal lämnade/skadade djur. kråka, harunge mm… men priset gör dock att jag inte kan ta mej an honom :(

men är du ute efter ett kärleksfullt hem till honom så vet du att jag finns.

Mvh rebecca

Ratata
0
#3

Om priset för själva djuret känns högt, hur ska man då kunna hantera veterinärkostnader? En tanke som slog mig bara…

enbartmalin
0
#4

#3 Håller med till viss del, men det är ett högt pris för en ekorre.
Plus att ju högre pris desto mindre pengar har man över ;)

Hälsningar Malin

Gerbilflicka
0
#5

Det som kan kännas lite omotiverat är att du skriver att priset dels är för att du har dåligt med pengar. Inget illa menat nu men jag tror att ett gott hem till ett rimligt pris vore smartare. Mer pengar att lägga på en riktigt bra bur liksom. :)

Annars tror jag personligen att det är lättare att locka till sig samlare med ett överpris än bra djurägare, men jag kan ha fel.

UlrikaD
0
#6

Men Susanna från skåne här på forumet har ju erbjudit sig att ta hand om honom förut. Funkar inte det?

Schniigel
0
#7

Jag förväntar mig inte att få så mycket för honom men som nämnts ovan så vill jag att den som köper honom ska vara medveten om ev. kostnader som kan uppkomma, jag vill alltså inte att det ska vara något impulsköp utan en genomtänkt "investering".

#6 Hon skrev att hon var intresserad men sen sa hon satt hon inte hade råd att ge 3000kr för honom och då skrev jag att pengarna inte var det viktigaste men sen har hon inte svarat.

UlrikaD
0
#8

Var det helt fastställt och klart att det inte var en vild ekorre som blivit infångad?

Fanns det någon bur med, eller var det bara ekorren?

Zuzziquie
0
#9

#7 Du har meddelande :)

Vänliga hälsningar Susanna
Värd på Chinchilla iFokus
Lavender Chinchilla - Reg. uppfödare av Chinchillor

Schniigel
0
#10

8# Ja han är ju köpt som en röd Kinesisk Ekorre (jag har sett bilder på andra som ser ut precis som honom fast äldre) och en "expert" har sagt att det ser ut som en sådan så egentligen så finns det inget som tyder på att han skulle vara en Svensk :). Nej tyvärr ingår ingen bur då den inte är min.

9# Har jag?, det syns inte :S … ska försöka logga ut och in igen och se om det fixar sig :)

Schniigel
0
#11

9# nix, inget meddelande :/

enbartmalin
0
#12

Jag hoppas den hammar hos Susanna och får ett lika bra hem som Korren jag omplacerade! :)
Dock tog jag en 0a mindre för min korre ^^

Hälsningar Malin

Schniigel
0
#13

Förväntar mig som sagt var inte att få så mycket för honom men ja, Susanna verkar att ta mycket väl hand om sina djur :)

enbartmalin
0
#14

#13 Bättre hem kan den inte få.

Hälsningar Malin

Zuzziquie
0
#15

Awww Skäms

Schniigel, fasiken vad ni var aktiva här haha. Började skriva svaret efter att jag skrev i tråden, sen klurade jag på vad jag skulle skriva en stund… men men, NU har du meddelande ;)

Vänliga hälsningar Susanna
Värd på Chinchilla iFokus
Lavender Chinchilla - Reg. uppfödare av Chinchillor

Schniigel
1
#16

Nu har jag både fått och svarat på det ;D

Schniigel
0
#17

Fenix har nu fått ett jätte bra hem hos Susanna så denna tråd är inte aktuell längre.

Jag kommer att sakna honom mycket men jag vet att han kommer att få det otroligt bra där och jag är välkommen att komma och hälsa på så det kunde inte ha slutat bättre :)

mandariiin
0
#18

Jätte kul att han har fått ett nytt bra hem!

Hoppas även då att han får en kompis sen, då det var det som stoppade mej från att ta hem honom. (jag har varken råd eller plats för två ekorrar….)

enbartmalin
0
#19

Jag tror inte Susanna har planer på att ha honom ensam, finner hon en vän kommer han få det.

Dock är det ganska svårt att få tag i "likasinnade" :)

Han bor eller kommer snart få bo i en inne/ute bur så han kan hoppa ut och in bäst han vill om jag förstått det rätt.

Hälsningar Malin

Schniigel
0
#20

Ja planen är att han ska få en kompis, jag hjälper Susanna att leta efter en men det kan som sagt tyvärr vara lite problematiskt att hitta men det ska nog gå!

Just nu bor han i en bur innomhus men ska snart flytta ut i en stoor bur utonhus som även den har en innomhus del :)

mandariiin
0
#21

åh, vad mysigt med en sån bur!

är det alltså svårt att få ihop korrar som passar med varandra?

enbartmalin
0
#22

Nej men du ska finna en av samma art ;)

Hälsningar Malin

mandariiin
0
#23

aha, det var det som var problemet alltså. Tungan ute som sagt, det var där jag oxå fick problem märkte jag. därför valde jag att inte ta hem fenix hit.

men jag måste ändå säga att jag är heöt förälskad i honom, så otroligt söt! och det var till och med ett djur som sambon blev riktigt intresserad utav.

Schniigel
0
#24

22# Jo men det var det jag menade såklart ;P

#23 Ja jo dom (fenix) är ett väldigt roligt djur med stor personlighet så har du tur så kanske du hittar ett par som söker ny ägare nångång *håller tummarna för dig* ;)

enbartmalin
0
#25

#23 Någon måste ju starta jakten på en ny kamrat åt honom :)

Hälsningar Malin

Zuzziquie
0
#26

Han är supergo'! Och väldigt facinerande!

Jag som hela tiden tyckt att chinchillorna är snabba och pigga djur, men i jämförelse med Fenix så rör de sig i slow motion och sover mest hela tiden ;)

Och nej, har inga planer på att ha honom ensam, har varit i kontakt med lite danskar så får se om det kan ge någon utdelning. Har även sett bilder på dem tillsammans med tex. Hudsons (en annan ekorre) så vet inte om han kan sitta med en annan art åtminstone fram till jag får tag på en kines till honom. - Hudsons är mycket enklare att få tag på (Tänkte bygga 2-3 voljärer så då kan den andra arten bara få en egen voljär när jag får tag på en kines)
Men vi får se, har mailat danskarna som jag sett har bild på flera olika tillsammans, så får vi se vad de säger. 

Blir dock inte en inomhusdel, hade bara kunnat ha en voljär isåfall. Men tror att det blir super som vi har planerat det nu. Vi har nämligen haft ett gammalt växthus på 11 x 5m, det är dock rivet men kvar är grunden som är ca 20-30cm hög betongkant runt hela. Så utgår man från denna, så om man bygger med trä (väljer mellan detta och alu profiler) så står det inte i kontakt med väta :) Tänker mig att varje voljär blir mellan 4 och 16kvm.

På kortsidan så ser grunden ut som så att det är ca 2 m. med kant på varje sida och så i mitten är det ca 1 m. hål så tänkte ha en gång i mitten igenom hela. (Som skydd också så de inte kan smita ut när jag öppnar) Och så är antingen en voljär på ena sidan och en annan på andra eller så gör vi voljärerna lite högre och så kan de hoppa över gången så samma voljär är på båda sidorna om gången. 

Eftersom det nu inte blir en inomhusdel så blir det däremot en skyddad del, sen har vi även pratat om att köpa en gammal lekstuga, sommarstuga eller liknande och placera inuti voljärerna för extra skydd, eller att man bygger ett litet hus som är rejält isolerat. Men ja, vi får se, är bara fantasin som sätter stopp :)

Har börjat rensa och göra i ordning underlaget nu. Vi diskuterar om vi ska gjuta botten eller lägga plattor/marktegel. Någon som har för/nackdelar med något av det?

Tänkte förresten ta lite bilder allt eftersom arbetet fortskrider, så ni får se :)

Så är det någon som har tips eller idéer runt burbygget så är det bara att säga till! Hör gärna så många olika idéer runt allt som det bara går :)

Vänliga hälsningar Susanna
Värd på Chinchilla iFokus
Lavender Chinchilla - Reg. uppfödare av Chinchillor

Zuzziquie
0
#27

Oj, blev "lite" långt hehe

Lille Fenix ligger för övrigt och sover i en av sina hängmattor just nu Kyss
Man blir trött av att vara ute och springa, välta alla pjäser i mitt glas-schack, dra ner duken samt kissa på en av de vita lampskärmarna. Charmig, Oh yes! ;)

Hans favorit när han är ute i rummet och hoppar är hoppa från stolsryggen till gungstolen några gånger så gungstolen börjar gunga och sedan sitta längst upp på den :) Som sagt, charmig som få :)

Vänliga hälsningar Susanna
Värd på Chinchilla iFokus
Lavender Chinchilla - Reg. uppfödare av Chinchillor

zickan
0
#28

Då han hittat nytt hem så låser jag denna tråd. Men starta jätte gärna en ny tråd om hur det går och gärna bilder på uteburen :-D

/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.

Inlägget är låst för nya kommentarer