Primater
Jag skulle vilja veta allt om hur lagarna säger om primater om ni vet. Vad jag har hört så är det olagligt att ha primater, rovdjur ochviltfångade djur från sverige i fångenskap.
Men man borde väl kunna få speciella tillstånd för det mesta. Om man t.ex. tar reda på hur stor plats en apa behöver. En bur med tillgång till både utemiljö och innemiljö med rätt storlek så borde det ju gå väl?
Vad säger lagarna om detta? Om man har möjligheten att ge den rätt sorts föda och tillräckligt stort utrymme med klättringsmöjligheter så borde man väl få lov eller?
Kan inte så mycket inom detta området men vill gärna veta allt. Berätta gärna allt ni vet om detta.
Tack i förhand :)

Det är mer än rätt mat och tillräckligt m klättermöjligheter en apa behöver för att må bra!
Vill du ha säkra svar är det nog bara att ringa jordbruksverket för att se hur du söker tillstånd och vad som krävs.
Tror knappast att du får ha en ensam apa heller.
#1 Ja kanske det är. Men vad är det som är skillnaden att ha apa/apor som privat person och i en djurpark? (förutom tillgången till vetrinär då). Kan jag göra också ju men ville fråga lite här istälelt först och se vad ni vet :P
#2 Nä det hade jag inte förväntat mig. Nästan inga djur ska vara behöva vara ensamma. Sen finns det såklart undantag, så som vissa reptiler är det vanligt att de är ensamma.

#3 vad skillnaden är? Djurparken måste ha en ansluten zoolog som ser till vad varje djurart behöver. De har ofta etologer sm hjälper dem. Forskning bedrivs och man tar del av ny forskning regelbundet. Man har ofta specialutbildad personal just till primaterna.
Förstår man inte skillnaderna så visar det på att man inte är lämplig tycker jag. Och förstår man vad de verkligen behöver så inser man att de inte är lämpliga som husdjur ;) Det är iaf min åsikt.
#4 Okej, tack för svaret. Men att de inte är lämpliga som husdjur kan diskuteras. Vad skiljer primater från alla andra djur? Hur många djur finns det inte som tas hand om på fel sätt för folk är okunniga. Om man är okunnig och inte vet något om sitt djur så borde man inte få ha något djur alls.
Men om man däremot vet och har läst på om djuren så förstår jag inte varför de djur som man inte får ha just nu skiljer sig från alla andra.
Primater är inte domesticerade. Där har du det huvudsakliga argumentet till att de inte ska vara husdjur.
Det är intelligenta djur med komplexa sociala behov som tom. djurparker har svårt att tillfredställa, och de har ändå stora resurser i form av kunskap, föda, yta etc.
Om du hade den kunskapen du antyder att du har så skulle du ha insett att primater absolut inte lämpar sig som husdjur. Visst, många av de exotiska djur folk sitter på är inte heller särskilt domesticerade, men de är bedömda att ha behov som iaf har en möjlighet att bli tillfredställda i fångenskap, och dit hör inte primaterna.
Visst, alla är tillåtna att söka dispens från Jordbruksverket, men jag tvivlar starkt på att de delar ut någon i detta fallet.
Paulina
Dessutom kan apor vara riktigt farliga vet du. Vet inte vilken sorts apa du vill ha, men de flesta kan bitas som bara fan och de större kan vara rent av livsfarliga. För att arbeta med apor bör man känna till deras språk och beteenden.
En till grej är att zooparker har djurvårdare som arbetar heltid med att ta hand om djuren. Jag tror inte du riktigt inser hur mycket jobb det vore att ta hand om en inhägnad med apor. Att bara städa och förbereda maten kommer att ta evigheter, och efter det vill du väl spendera tid med dem och träna dem antar jag?
Sist men inte minst så är det dyrt - svindyrt! Först att ens bygga en inhägnad… sen är det mat, inredning, veterinärbesök…

#7 apor över 3 kg anses inte vara säkra att hantera enligt de primatskötare jag har pratat m nu iom mitt exjobb. Blir de arga/rädda så kan de orsaka allvarligaskador! Och 3 kg är ju inte särskilt mkt kan man tycka…
#8 Nej, precis min tanke… är de stora kan de ha ihjäl en, och även de små kan skada en ordentligt!
Dumt att skriva "de flesta" kan bitas… alla kan bitas, men jag tänkte om TS vill ha spökdjur kanske man inte måste vara lika orolig som om det är babianer det handlar om. Just "primater" är ju ganska stort område, lite diffust att säga "jag vill ha primater" eftersom de skiljer sig så mycket och kräver så olika.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6487438.ab
…och det är därför man inte ska ha apor som husdjur. Sådär blir det när farliga djur som ska leva i det vilda behandlas som bebisar och husdjur!!
Jag tycker det är kanonbra att det finns ett generellt förbud mot primater i Sverige, om det fanns tillräckligt med resurser för att följa upp tillståndssökande osv hade jag gärna sett ett generellt förbud mot alla djurarter och att man var tvungen att söka tillstånd och genomgå någon slags kompetensprövning innan man skaffade ens en guldhamster - men jag förstår såklart att det inte kanb gå till så.
Vidare är det enligt mig skillnad på "husdjur" och "husdjur" jag hade gärna hållt en grupp av t. ex sifakor, ett gibbonpar, en familj sakiapor eller några galagoer om jag ansett mig ha plats och tid. Jag hade inte velat ha dem för att kunna klä på dem roliga tröjor och behandla dem som barn, utan för att jag helt enkelt tycker att det är fantastiska djur som jag hade njutit av att kunna studera och i viss mån interagera med. Att kunna söka tillstånd för att äga dessa, förutsatt att det fanns fångenskapsfödda individer att tillgå, och få ansökningen beviljad genom att erbjuda tillräckligt stora burar (rimligtvis samma ytor som L 108 föreskriver) samt kunna uppvisa en sorts plan i stil med det som en djurpark måste ha - med konsulterad zoolog, kontakt med veterinär som kan behandla primater osv skulle för MIG vara väldigt bra.
Jag anser mig fullgott kunnig för att kunna ta hand om primater, även om jag idag varken har tid, pengar eller utrymme för ens ett par ekorrapor - däremot finns risken att folk som inte kan ta hand om apor (dvs folk som är för dumma. lata, oinsatta, oengagerade, opålästa, statuskåta ja ni förstår vart jag ill komma) skulle komma över dem lagligt eller olagligt och det skulle givetvis vara förfärligt. Totalförbud är ofta kontraproduktiva, så också i Sverige, men det blir helt klart svårt att tillämpa andra lagar rent praktiskt - jag känner dock att någon sorts utredning borde tas upp - inte enbart eller specifikt gällande förbudet av primater utan t. ex dvärgmanguster, kinkajou, dvärguv, fennek, surikat osv. Men i slutändan får man ju acceptera att de flesta som vill ha olagliga djur inte kan sköta dem, och om de tvingats sköta dem bra hade de tröttnat efter två veckor, så jag vet ärligt talat inte vart jag står i "legaliseringsdebatten"
Jag förstår alla argument ni kommer med, rätt så smarta också.
#7 Oja, det hade jag förväntat mig. Man måste bygga upp en enormt stor budget innan man planerar det.
#9 Nä, spökdjur var inte det jag hade i tankarna :P Hade mer tänkt mig orangutang. Babianer är däremot lite för våldsamma vad jag har hört. Nu kan ju alla primater vara våldsamma om man kollar på ditt inlägg #10. Vill bara säga då att jag hade inte tänkt behandla dem som människor, djuren ska behandlas som de djuren de är. Och inte behandla de som små bäbisar (som väldigt många amerikaner gör faktiskt :P).
#6 Vad tror du att det skulle krävas för att man skulle få ett godkännande från jordbruksverket? (för det är dem som ger tillstånden eller?)
Jag vet inte hur många gånger vi haft detta ämnet uppe på tavlan här.
Det är alltid någon som vill hålla primater i hemet, dussin talar emot.
Men människan är egoist, jag kan, jag kan. Bara för att man vill betyder det inte att man kan. Bara för att man vill betyder det inte att det är lämpligt.
Det finns en anledning till att lagarna finns. När Primater var lagliga i sverige hände olycka efter olycka pga folk som höll apor i hemmet. Aporna var söta små bebisar och vipps så var dom i tonåren och högg folk hejvillt.
Hälsningar Malin
#12 Det krävs många års erfarenhet av djuret, att du har tillgång till vad som krävs om djuret blir sjukt, att du har ytan och pengarna osv osv.
Du kommer aldrig bli godkännd, var ska du få tag i en veterinär som behandlar orangutang?
Kunskapen verkar du inte besitta?
Jag kan inte din ekonomi, men jag tror inte du har råd att bygga så sort, köpa in en grupp, uprätt hålla allt osv osv
Hälsningar Malin
Jag tror inte jbv bevilljar någon mer än djurparker.
Hälsningar Malin
Vad skulle du ha en orangutang till? De är så starka att du när de är vuxna lätt kan dödas eller skadas allarligt bara genom att de "knuffar dig" eller "bus-biter dig" De kräver enorma anläggningar för att trivas, minsta lagliga mått är 1000 kubikmeter inomhus, med minsta takhöjden fem meter, och antingen ytterligare 5oo kvadrateter frianläggning utomhus, eller ytterligare 1000 kubikmeter utomhusbur.
Men det är i minsta laget.
Orangutanger lever ju ganska ensamt men upprätthåller ofta kontakt med andra individer i samma område så att hålla en ensam hona ore inte särskilt schyst, en ensam hane hade kanske arit försvarbart (jag är ingen orangutangexpert) men då är det ju än farligare att komma nära den. De kräver mycket raffinerad berikning, särskild kost etc, de är dessutom mycket hotade så det vore ju ganska oetiskt att inte bedriva avelsarbete med de individer du skulle vilja hålla.
Om du vill veta vad som gäller, ring jkordbruksverket!
11# Vi skrev samtidigt så jag hann inte se ditt inlägg innan jag postade mitt :P Håller med fullständigt på det du säger. Väldigt smart :)
#13 Så man är en egoist för att man vill ta hand om ett annorlunda djur. Det ted sa i sitt inlägg är fullkomligt sant, vi tar ju hand om våra djur för att vi älskar deras betende, deras sätt att agera, deras olikhet till människan. Inte för att vi vill klä ut dem eller försöka förmänskliga dem. Vi gör det för vi njuter av deras sällskap.
Varför tror du annars att jag försöker få tag i all möjlig fakta nu. Om nu detta kan inträffa som jag vill så kommer det inte att hända förren många år framåt. Som sagt, det krävs enorm planering om man vill ge sig in i något som det här.

Mitt tips till alla som är sugna på att ha primater som husdjur är istället att lägga ner den tid, engagemang och resurser det hade krävt på att volontärarbeta på olika rescues och rehabiliterings center ute i världen. Center som jobbar för att apor, som hamnar så tokigt och blivit en del av husdjursmarknaden, får en chans till ett värdigare liv.
Gillar man apor, gör något för dem istället för en helt igenom egoistisk handling (som det är att ha dem som husdjur!). Jag lovar att det man får genom volontärarbete är värt tiotusen faldigt!!
#17 Nej jag anser inte man är egoist för man vill hålla ett udda djur, jag anser man är egoist när man vill hålla djur som knappt går att hålla lämpligt.
Hur många tror du själv kan hålla en primat under dessa förutsättningar? Vad gör dig annerlunda än alla andra?
Varför börjar du inte jobba på en djurpark i stället? Eller kanske startar en?
Men visst, ansök du. Kom gärna in här med svaret sen, ska bli kul att höra :)
Hälsningar Malin
#16/#19 Som jag sa innan så är det inget jag planerar att göra nu. Därför vill jag få lite "tips" här. Men kanske är enklare om jag bara ringer till dem istället för att det ska bli aggressationer här.
#18 Vem vet, kan kanske vara ett alternativ också :P
#19 Allvarligt så tror jag verkligen inte att det är många som har den kunskapen hur man ska ta hand om en primat nä. Inte jag heller för tillfället, men förhoppnings i framtiden.
Jag sitter och undrar hur mycket pengar TS har att spendera…
Den som har så mycket pengar över har sällan så mycket tid över.
En akut hotad art som hör hemma i regnskogen? Som du skulle hålla av enbart egoistiska skäl?
Nej, ska man ens komma på tanken att hålla utrotningshotade, stora djur i fångenskap så ska man ha enorma ytor, ännu mer pengar och en bra anledning. Alltså för utbildning och bevarande, inte för att man gillar djur.
Själv tycker jag det är fel att säga till en annan att det är fel att skaffa ett Lite udda djur som primater!Men håller med att inte alla kan skaffa primater !Som alla säger alla har inte tid,pengar,utbildning för ett sånt svårt djur att sköta!Men några har det har det och jag tycker det är helt fel att säga att man inte ska skaffa ett par apor bara för att för dom som skriver det säger det?och om man inte ska apor ska man inte ha hundar tex dom måste väl också ha kärlek ,utrymme och har ett soial behov!
Så Lycan jag tycker du ska strunta i vad alla säger och om det är din dröm att skaffa ett par primater om några år så tycker jag du ska följa din dröm! 
Jag själv har en dröm att ha primater när jag blir vuxen och blir lite besviken när ganska många säger att det är helt fel och att alla säger att man typ säger kommer förstöra apornas liv för man inte kan ge att dom måste ha!
Jonathan Lundin
Driver: www.bettasverige.n.nu
Fast sen är kanske inte dom stora människo primater så bra att ha hemma kanske!!!Ett par dvärgsilkesapor är nog lättare=)
Jonathan Lundin
Driver: www.bettasverige.n.nu

#20 jag lovar dig att det kommer ge dig betydligt mer att få se aporna du älskar i sin naturliga miljö! Att dessutom få vara med och säkerställa att arten överlever (& då inte enbart som ett djur i bur) ger en betydligt bättre känsla än att varje dag titta på sin passiva, depprimerade apa i bur!

Av principiella själ är jag alltid emot förbud, men när det kommer till förbud av primater för privatpersoner så ställer jag mej helt bakom den lagen! Har själv arbetat både med Chimpanser, svartapor, makaker och div mindre apor och de är INTE lämpliga att hållas av privatpersoner. Att sköta apor (även de mindre arterna) tar lika mycket tid i anspråk som att sköta ett spädbarn, det skall vara frukost, luncher, middagar och mellanmål. Aktiviteter och städning tar åxå tid. Förutom platsutrymme så kan jag säga att aper luktar dessutom en hel del. Har även haft apor som privatperson när man fortfarande fick ha det och som nämt ovan, apor tar all tid man möjligen har över! Och när de hålls i djurpark så finns det som någon nämt här ovan både utbildade djurvårdare, zoologer och veterinärer knutna till anläggningarna och det behövs kan jag lova!
När det kommer till Orangutanger så pratar vi om rent dödliga djur med en styrka som man knappt kan fatta! När vi byggde orangutanganläggningen i Borås så fick varje bult svetsas på plats, det gick inte att dra dom så hårt att inte orangutangerna kunde skruva av dem trots att dom bara stack upp ett par mm! En god vän till mej bliev mycket illa skadad av en Orangutang och hon kan vara glad att hon fortfarande lever, detta endast pga att det fanns fler djurvårdare omkring henne som kunde hjälpa henne!
Väl mött//I
Jag blir ärligt talat djupt ledsen när folk går in och skriver "skit i de andra, följ din dröm". Det bevisar bara hur enormt stor okunskapen faktiskt är.
Aporna i fångenskap får men nöd och näppe sina behov tillfredställda. Och de har resurser som sagt, flera anställda, teknik, pengar, yta och kunskap från flertalet olika personer (vilkas kunskapsnivå tar åratal att skaffa sig själv!)
Läs ex. Wassagos inlägg, han har själv erfarenhet av det hela, lyssna på vad folk berättar. Att förneka de argument ni får är en synnerligen egoistisk handling eftersom det enbart då handlar om att få hålla djuret till vilket pris som helst, som primaterna får betala, och de högt!
Paulina
Det finns ingen privat person som har den tiden att lägga ner på en primat som behövs.
Men visst om privat personen kan gå utan arbete och samtidigt hyra in personal som kan hjälpa till så go for it säger jag.
Hälsningar Malin
#26 okunskap?Varför är det att säga till nån att om det är sin dröm att följa den?Det är väl bara snällt?visst primater är svåra ibland som att ha ett barn! Men Som med barn gör primater att man skrattar,mår bra och för dom har siocialt behov får man också mycket kärlek =)
Visst ska man lyssna på vad dom som haft/har primater har och säga!Men man ska fortfarande ha kvar sin dröm…även om alla som har primater eller haft säger att dom luktar illa och sånt!Men det är kanske bara min åsikt!
#27 Det finns många som har tiden för en primat!!Även om det verkar som det inte finns nån med lagliga primater nu!Men skulle nog säga att det finns med säkerhet ett 10-tal med primater som inte har nån personal eller djurpark!!Fast dom vill oftas inte säga det till alla för som är det är många som säger att det är fel!
Jonathan Lundin
Driver: www.bettasverige.n.nu
#28 Jo, det är okunskap att uppmuntra folk att hålla ett djur som inte kan hållas i fångenskap och samtidigt må bra. Då vet man inte mycket om djuren och dess behov.
Ja, många djur är svåra och jobbiga men ger glädje. Men hur mycket glädje är det i att ha ett djur som inte mår bra? Som man inte kan få att må bra?
Det handlar inte alls om lukt eller sånt, folk får väl skaffa illaluktande djur. Det handlar om deras välmående! Bara för att folk olagligt håller vissa djur så gör det inte att det är okej. Jag kan ju inte gå och råna en bank för att det finns andra som gör det.
Tiden finns inte om man ska sköta den som den bör skötas för att må bra hos privatpersoner.
Detta skriver jag inte för att jag inte vill att folk ska skaffa udda djur eller vad det nu kan vara, Jag skriver detta och är anti detta just för att jag värnar om djuren och deras mående.
Paulina
#28 Nu är du bara 13 (?) år och då har man ganska mycket tid över. När man som vuxen ska jobba minst 8 timmar om dagen, ofta med 1-2 timmars resväg också, så har man inte lika mycket tid över.
Folk som har primater utan att vara en godkänd djurpark säger inte det till någon i sånt fall för att det är olagligt…
Eller så kan man skaffa sig en partner av sin egen art som får en att skratta, må bra och kärlek.
Vi kanske kan leva med primater men i slutändan så trivs de alltid bäst med sina egna.
Drömmar är bra, men vet du vad som är ännu bättre? Realistiska drömmar som man faktiskt kan nå! Alltså: Bättre att säga "jag vill jobba med primater" eller "jag vill starta en djurpark med bara primater" istället för att tänka "jag vill ha primater som husdjur".
Var logisk så är det lättare att uppfylla drömmarna också.
Ok, men om han motförmodan (ta det inte personligt, det är generellt) skulle få tillstånd, betyder väl det att han har kunskap, tid, yta osv. Jag tror Jordbruksverket kräver mer än bara ytan när dem delar ut tillstånd!
Så att ha tankar kring att ha primater som husdjur är väl inte fel i sig trots att det inte är speciellt bra?
Min rekomendation är att ta kontakt med Jordbruksverket för att se exakt vad dem kräver.
Kan också tillägga att jag inte är för primater som husdjur. Men drömmar kan man ha ändå.
#31 Ja det är såklart jordbruksverket som bestämmer i slutändan. OM de tycker att man har det som behövs för att hålla en primat så borde det väl stämma?
Sen vet jag såklart att dem inte bara kollar på om man har ytan för djuret. De kollar ju såklart om man har ekonomin för det, möjlighet till vetrinär, tid för det och så klart ytan. Många saker väger in. Sen kan ju vissa personer tyckta att det är fel att hålla pimater som privatperson även om man har fått ett godkännande.
Om du vill ha ett gäng apor kan det i sig vara helt okej i mina ögon. Säg att du vill ha två gibbonapor. Du anlägger en utomhusbur på säg 80*80 meter med tio meter i takhöjd, en inomhusbur på sexhundra kvadratmeter. Förser dem med korrekt föda, låter dem fortplanta sig och lämnar avkomman till andra aelsanläggningar eller behåller dem och skaffar obesläktade partners till dem. Du lär dig ett och annat om etologi, primatberikning och dylikt - tillämpar det i praktiken och går - ibland - in till dem på egen risk för att "umgås"
Det skulle vara en helt okej situation för mig, jag hade tyckt att de aporna just hos dig hade haft ett okej li - bättre än många gibbonapor i djurparker. Men jag tror inte att det är ad du kan erbjuda, jag tror inte heller att det är vad du vill ha.
Primater i allmähet och smarta apor i synnerhet kan trivas bra hos privatpersoner, men se på hur äckligt många papegojor som vanvårdas medetet eller omedvetet i Sverige, skall i verkligen låta folk göra detsamma med apor? Jag kan se brister i nästan alla förbud - också det mot primater hos privatpersoner - men jag ror definitit inte att den rätta lösningen är att låta kreti och pleti köpa dem.
Att tro att man kan slänga in apor i ett ombyggt sovrum och gå in och leka med dem hur som helst är både nait och respektlöst. Men om du verkligen ill ge ditt allt åt apor kan du starta ett primatcenter i Sverige, bedriva bevarandrauppfödning och utbilda allmänheten - om du därutöver - när ingen ser går in i anläggningarna och kelar lite med aporna kan du abtingen bli allarligt skadad - eller känna dig mycket nöjd över ett bra livsverk. Det kan du, enligt mig, inte om du sitter med två capuchinapor i en bur på 60 kvm.
#34 Det du skrev i början är absolut rätt. Om man ska ha apor så är det ungefär på det sättet man ska göra. Vad för fel det finns med det förstår jag inte.
Självklart är det inte det jag kan erbjuda dem just nu, jag är bara 15 år och bor fortfarande hemma. Men om man kan lyckas med det du skrev senare i livet så tycker jag inte att det finns något fel i det.
Det är ju självklart inte bara papegojor som vanvårdas, det är nästan alla djursorter på något sätt. Det är så det är bara, i dagens samhälle är det inte så svårt att skaffa sig ett djur ju och därför blir det så att många okunniga personer gör det. Därför tycker jag att det är bra att det är så här strikta regler med primater.
Det är en helt annan sak att ta hand om primater ju och det hade varit hemst om de hade blivit ett vanligt husdjur som vem som helst kunde köpa.
Har du tänkt att gå/ går du någon utbildning med zoologisk inriktning?
#36 Nä det hade jag inte planerat. Det är något som jag får gå senare då. Eftersom vad jag har hört av era kommentarer så är det rätt så nödvändigt. MEn det är bara bra, då får jag veta allt som krävs av mig.
#37 Ja, om du någon gång i framtiden skulle bygga någon form utav anläggning för primater är det nödvändigt att ha goda kunskaper. Inte bara om vad dem äter utan också beteenden och mycket mer.
Ja det är det verkligen, inte så bra om jag går in där för att "umgås" och så gör de något läte eller annat och så tror jag att de är glada när det igentligen är ett ljud som betyder fight. Det är bäst att läsa på ja :P
När jag ringer till jordbruksverket, ska man bara säga då typ, vad måste jag göra för att få hålla primater som privatperson? Eller har ni tips på hur jag kan formulera mig?

Det är ingen ide att ringa å säga att du vill hålla primater som privatperon, då det enligt svensk lag inte e tillåtet för privatpersoner att införskaffa och hålla dessa. Det är idag till och med svårt för mindre men godkända tropikhus att få tillstånd idag för att hålla primater. Även inom forskningen börjar det bli svårt att få tillstånd att hålla dessa djur.
Jag håller med Wassago, han har helt rätt i det han skriver. Det finns ju ett uttryckligt förbud mot det, det står svart på vitt att primater är förbjudna att hålla av privatpersoner. Det handlar ju inte om något djur som de inte tagit ställning för än eller så, utan de har bedömt frågan och sagt nej, och jordbruksverket är inte de som kastar dispenser omkring sig ^^
Satsa på en utbildning som ger dig kunskaper inom evolutionsbiologi, etologi, skötsel, djurhälsa, smittskydd osv. så du kan ta ett jobb som djurskötare och inrikta dig på primater där. Det är en rimlig dröm som dessutom med allra största sannolikhet även värnar om primaterna du så gärna vill ha i din närhet.
Det finns ju olika gymnasiala utbildningar att välja på, exempelvis på någon naturbruksskola. Efter gymnasiet så har iaf SLU utbildningar som gör att man kan få de kunskaper man behöver. Det finns säkert fler universitet som har det, men jag har inte kollat så noga utanför mitt eget ;)
Paulina
Någon som sett MTVs "Hogan knows best", det avsnittet där de skaffar en schimpans bebis?
Tillochmed den familjen, som består av 4 personer man kan tycka har all tid i världen + lite mer och inte den minsta kunskap om apor, kommer fram till att de inte har den tid som krävs för en liten "ap-bebis".
Jag tycker det är helt okej att ha en dröm om att äga apor, men att sedan förverkliga den innan det egentligen finns resurser till det - då är det bara själviskt.
Jag vill egentligen inte ens se apor i djurparker, men finns det djurparker som kan bli godkända ser jag inte varför det inte finns privatpersoner som kan bli det. DOCK väääääldigt få som har tiden och pengarna.
Ta tex min snobbiga moster. Ett av deras typ 10 hus ligger Vid Geneve. Deras tomt är större än vad de flesta djurparksanläggningar är och inkluderar en stor bit av stranden vid Genevesjön. Den har en skog i ena delen som är betydligt större än "skogarna" i djurparker. Hon har säkert 20-30 anställda. Gör inte ens sin egen disk. Vetifan om hon ens klär på sig sina egna kläder.
Hon gifte sig rik och har aldrig behövt jobba i hela sitt liv. Dock är hon högutbildad.
Hade hon haft ett genuint intresse för apor, varit utbildad i "ap-kunskap" istället för att prata flytande latin, hade hon haft både mer tid, mer pengar och mer plats att skapa ett apställe än de flesta djurparker.
Så jag säger verkligen inte att INGA privatpersoner kan ha primater. Bara väldigt få. (Nu kan min moster dock inget om apor så hade hon velat skaffa det hade jag åkt ner och skällt lite)