Fina gerbilungar söker kärleksfullt hem
Vanilj, min 1 åriga gerbilhona planeras paras med en 2 årig hane vid namn Totte den 4/8.😃Gerbilungarna förväntas komma 25/8.🙂båda blivande föreldrarna är av färgen agouti,Vanilj med vita tecken.
Vaniljs syster,Cookie kommer få bli barnflicka!🙂finns i umeå!👍
Leveransklara vid 6 veckors ålder❤️
Du bör inte para dem för dem är tyvärr för gamla … Detta är endast en varning.. Om du inte vill att dem ska bråka och det är större chans att honan dör när hon ska föda..
Medarbetare på Twilight, Sydkorea, Tv & Musik. ♥
"You nicknamed my daughter after the loch ness monster?!"
hon fyllde 1 år igår och det är när dom är över 18 månader som det kan bli farligt och 3 år när det gäller hanarna 🙂
ingen?
Jag skulle inte para en hona för första gången vid 1års ålder.
Kristallens Smådjursuppfödning & Omplacering
www.kristallens.wix.com/kristallens
Sajtvärd på degus.ifokus
hon har gjort det också
Citat från gerbiler ifokus: http://gerbiler.ifokus.se/articles/4d715640b9cb462233066ab9-viktigt-att-veta-vid-avel?4d71246fb9cb462141046716-1-avel-uppfodning
"Även för äldre honor finns det en stor risk. Är hon över 1 år gammal när hon paras för
första
kullen kan hennes bäcken ha stelnat och hon kan då skadas så illa under förlossningen att hon inte överlever."
/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.
