# Ett gäng snäckbilder. :)
Author: MoaL

Först ut mina nytillskott då, förstås. ^^

Aprikoserna busar:

## Comment 1
Author: MoaL

Och så alla sju L. flammea:

## Comment 2
Author: MoaL

Gullegryn:

## Comment 3
Author: MoaL

Min lilla A. achatina-skrutt:

## Comment 4
Author: MoaL

Visar lilla go"rumpan". ^^

## Comment 5
Author: MoaL

Min modiga, orädda, pussglada älskling. :) Den största av mina immaculator:

## Comment 6
Author: MoaL

Ett djuuuupt andetag. ;)

## Comment 7
Author: MoaL

En blöt puss. ^^

## Comment 8
Author: MoaL

Nom, nom, nom... Nehepp, ingen mat här inte. ^^

## Comment 9
Author: MoaL

Alla fyra A. immaculata.

## Comment 10
Author: MoaL

Ögontrassel ![Oskyldig](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig"):

## Comment 11
Author: MoaL

A. iredalei

## Comment 12
Author: MoaL

Direkt efter badet:

## Comment 13
Author: MoaL

Bevis på dräktighet!! ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: Doll

Haha, ögontrassel. ^^ Så fina snäckor du har!

## Comment 15
Author: MoaL

Tack! ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Va fina Achatina iredalei sncäkor!

Älskar färgen på skalet!

## Comment 17
Author: MoaL

Tack! Jag älskar också deras färg, de är jättevackra. ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 18
Author: MoaL

Jag skickar med en till, lite äldre, bild på min älsklingssnäcka, den största immaculatan, bara för att han är så himla söt. ![Tungan ute](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 19
Author: Ratata

Wow... du älskar verkligen dina snäckor ![Tungan ute](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Hittade nån sån jättesnäcka på jobbet. Misstänker att någon hade släppt ut den, då djurvårdarna inte kände igen den när jag berättade om den. Undrar vad som blev av den lilla krabaten.

Var kommer sånna snäckor från? Afrika? Är medveten om att det är olika arter, kanske kommer från lite olika ställen i världen.

## Comment 20
Author: MoaL

Klart jag älskar dem!! ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") De är ju underbara. ^^ Men var det något särskilt du tänkte på? :P

Åh, vad var det för snäcka månntro?

Dessa arter kommer ursprungligen från Afrika, och kallas därför Afrikanska jättelandsnäckor. :)

## Comment 21
Author: MoaL

En till äldre bild på min fina immaculata (som jag säkert har skickat in någon annanstans här på forumet ![Tungan ute](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")). :)

## Comment 22
Author: [Borttaget]

En liten fråga bara!

Går alla dina immaculator tillsammans? :)

## Comment 23
Author: MoaL

Jag har ju bara fyra stycken, så jo, de går tillsammans. :)

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Okej samma här! :)

En kompis sa att dom skulle käka upp varanndra om dom gjorde det, men det har inte hänt här iallafall! :)

## Comment 25
Author: MoaL

Aha du menar så. :) Nej, det behöver du knappast oroa dig för. Däremot kan **Achatina immaculata var. panthera** vara elak mot andra snäckarter och äta på dem. Se gärna denna [tråd + bilder](http://bugnation.co.uk/viewtopic.php?f=17&t=4405&sid=54580f1c0d22d03ede56057c2bff64e3).

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Har en panthera hemma, fasst den går ensam :)

## Comment 27
Author: Ratata

#20 Konstaterade bara att du verkade älska dem, när jag läser alla kommentarer till bilderna. Tycker det är lite gulligt :)

Jag kan verkligen inte mycket om snäckor.. men den var inte helt olik snäckorna i tråden "snäckans lya" och var något större än snäckorna i #11.

## Comment 28
Author: UlrikaD

Jag har alltid tyckt sådana är läskiga. Hade varit intressant att få träffa några på riktigt och se om man kan komma över det.

## Comment 29
Author: MoaL

**#26** Kan inte du också starta en tråd och bomba forumet med bilder på dina snäckor? :P

**#27** Haha, jahaa. :P  
Det låter ju onekligen speciellt. Var kom snäckan ifrån? Kom den med någon last eller någonting? Det finns ju massor med olika snäckarter, så det är svårt att veta vad det kan vara utan någon bild eller någonting. :)

**#28** Min mamma tycker också att de är läskiga. ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") "Det är hemskt när de är sådär stora!!" låter det från hennes håll. ^^  
Det finns säkert flera stycken där du bor som har snäckor, du måste bara hitta dem först - eller så får du beställa ett par bebisar över nätet och långsamt vänja dig vid dem. Eller tycker du att små snäckbebisar är lika läskiga som stora? :) Jag tycker att de är supercharmiga - och särskilt mina immaculator förstås. De är så himla nyfikna och aktiva! :D

## Comment 30
Author: UlrikaD

#29 Nej, de små kan man ju (nästan) tycka är gulliga. Men de stora påminner mig om någon skräckfilm.

Tror att det är så med det mesta som man aldrig träffat på riktigt.

Dessutom föredrar jag mina djur med päls på.![Flört](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 31
Author: MoaL

**#30** Haha, näääe, _skräckfilm_?! ![Tungan ute](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Helledussane de där små sötnosarna. Ser plutten i #18 ut som ett monster? Man vill ju bara ge honom en puss rakt på munnen för att han är så himla söt, inte kan man vara rädd för den lilla gosknodden! xD

## Comment 32
Author: [Borttaget]

**#29**

Ja det kan jag väll. Men då är det dags att putsa skalen och göra dom fina :)

## Comment 33
Author: MoaL

**#32** Putsa på! ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Så! Nu finns ett liten forum med några snäckor, orkade inte lägga upp alla :P!

## Comment 35
Author: MoaL

Jag tänkte uppdatera och visa hur mycket mina underbara, supervackra små L. flammea har vuxit! :D  
De mörka har ett par skador på skalen som de hade redan när de kom hit, fast de har vuxit sjukt mycket. ^^ Men jag tycker ändå att de skadorna borde ha vuxit bort för länge sedan.  
Nåväl, här kommer de i ordningsföljd; två red flame, två dark flame och tre apricot:  
![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 36
Author: MoaL

Sötnosar. :P

## Comment 37
Author: MoaL

Mango var poppis! ![Skrattande](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Det tyckte nästan alla mina snäckor, men flammeorna blev helt galna. xD

Iver personifierad:

## Comment 38
Author: MoaL

Visst tycker man att han borde ha tagit sig tid att slajma sig ned ordentligt, istället för att bara släppa, vända sig över och vrida sig runt? ![Tungan ute](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 39
Author: MoaL

\*Nomnomnom\* och ett djuuuupt andetag. :P

## Comment 40
Author: MoaL

Här har ni en "red flame". ![Glad](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 41
Author: MoaL

Och en "apricot". ![Glad](http://exotiskadjur.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 42
Author: Doll

Hahaha! ja det där är ren desperation efter mango. ^^

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Så fina snäckor ^^
